تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

فتق دیسک کمر

  بیرون زدگی دیسک کمر

  ستون فقرات انسان شامل ۷ مهره گردنی و ۱۲ مهره سینه ای و ۵ مهره کمری و یک استخوان خاجی و یک استخوان دنبالچه است که از ناحیه استخوان خاجی به لگن متصل است. هر کدام از مهره ها توسط یک دیسک از هم جدا شده است، که باعث تسهیل حرکت مهره ها می شود.

  دیسک ها ماده غضروفی هستند که در اطراف از یک بافت همبندی قوی تشکیل شده است و در وسط آن ماده ی ژلاتینی قرار دارد، که تحت ثایر فشار تغییر شکل پیدا می کند.

  Herniated Disc Animation بیرون زدگی دیسک کمر

  اگر به علت فشارهای زیاد و حرکات نامناسب، بخصوص  حرکات گردشی باعث فشار بیش از حد به ستون فقرات و دیسک بین مهره ها شود، الیاف ماده غضروفی استحکام خود را از دست داده و ماده ژلاتینی وسط دیسک از محل خود خارج شده و تورم یا برآمدگی دیسک ایجاد می شود. خروج ماده ی ژلاتینی از محل آسیب بافت غضروفی باعث فشار به ریشه های عصب که از سوراخ های بین مهره ای نخاع خارج شده اند، می شوند (به انیمیشن مقابل دقت کنید). در نتیجه ی این حالت علایم درد و بی حسی در اندام تحتانی (با توجه به شدت بیرون زدگی و محل دیسک بیرون زده) ایجاد می شود.

  علل بیرون زدگی دیسک کمر

  اگر حرکات قوی، تکراری و طولانی مدت انجام شود، سه عامل اصلی و مهم در ایجاد بیرون زدگی دیسک کمر می باشد. در واقع حرکات خم شدن های ناگهانی در ترکیب با چرخیدن حتی در یک حرکت بی اهمیت، می تواند باعث بیرون زدگی دیسک کمر شود.

  فشار بیش از حد توان عضلات و فقرات بدنی نیز از عوامل مهم پارگی بافت همبندی دیسک بین مهره ای می باشند.

  علایم بیرون زدگی دیسک کمر

  بیماران گاهی دچار درد ناگهانی در پشت حین فعالیت بدنی می شوند ولی معمولا بیماران بعد از یک فعالیت سنگین دچار درد و سفتی در ناحیه کمر بخصوص در صبح زود می شودند. درد گاهی در یک طرف یا در هر دو طرف کمرحس می شود.

  درد ها می توانند انتشار به باسن و ساق پاها پیدا کنند. همچنین گزگز یا بی حسی و ضعف در پاها می تواند ایجاد شود. علایم می تواند با سرفه و عطسه کردن و حرکات چرخشی تشدید شود.

  تشخیص بیرون زدگی دیسک

  Spine MRI Herniated Disc تشخیص بیرون زدگی دیسک کمرمعاینه دقیق بالینی معمولا برای تشخیص کافی است ولی انجام MRI کمک کننده می باشد، انجام نوار عصب به افزایش دقت تشخیص کمک می کند.

   

  درمان بیرون زدگی دیسک کمر

  امروزه پزشکان و محققان در تمامی دنیا بیماران مبتلا بهبیرون زدگی مختصر  و طب سوزنی سنتی" href="https://drasaadi.ir/%d8%a8%db%8c%d8%b1%d9%88%d9%86-%d8%b2%d8%af%da%af%db%8c-%d8%af%db%8c%d8%b3%da%a9-%da%a9%d9%85%d8%b1-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%88%d8%b2%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c/" target="_blank">دیسک کمر بدون علایم شدید را توصیه به استراحت (حداکثر سه روز در بستر) و استفاده از مسکن ها و سپس کاهش فعالیت روزانه و استراحت بیشتر به همراه آب درمانی و  با طب سوزنی; طب سوزنی چیست؟" href="https://drasaadi.ir/%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%88%d8%b2%d9%86%db%8c-%da%86%db%8c%d8%b3%d8%aa/" target="_blank">طب سوزنی را پیشنهاد می کنند.

  معمولا حتی بافت همبندی آسیب دیده ی دیسک بعد شش هفته استراحت و رعایت کامل تا حدود هشتاد درصد خود را بازسازی می کند.

  درمان جراحی فقط در ۲ تا ۵ درصد بیماران نیاز می باشد. یعنی بیمارانی که علایم اختلال عصب حرکتی را پیدا کرده اند و یا علایم بی اختیاری ادرار و مدفوع پیدا کرده اند باید سریعا جراحی شوند و به هیچ عنوان طب سوزنی توصیه نمی شود.

  نکته مهم

  با توجه به آمار اثبات شده است که قد انسان در عصر نسبت به صبح چند میلی متر کوتاهتر می شود، این به معنای این است که در دیسک مهره ای تحت فشار قرار گرفته است. بنابراین توصیه می کنم برای کاستن فشار بر دیسک ها ، روزانه از میله بارفیکس ساده در طی روز هر بار ده دفعه به مدت پنج ثانیه، بدن را کشش دهید. آویزان شدن به تنهایی نیز کفایت می کند.

  عوامل تشدید کننده بیرون زدگی دیسک کمر

  – زندگی بی تحرک
   –  با طب سوزنی سنتی – قسمت اول" href="https://drasaadi.ir/%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%da%86%d8%a7%d9%82%db%8c-%d8%b7%d8%a8-%d8%b3%d9%88%d8%b2%d9%86%db%8c-%d8%b3%d9%86%d8%aa%db%8c-1/">اضافه وزن
  – ضعف عضلانی
  – سفتی مفاصل
  – قراردادن بدن در وضعیت نامناسب
  – نشستن زیاد و یا کار زیاد و یا خم شدن های زیاد و یا بلند کردن اجسام سنگین

  ..


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 2 آذر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز یکشنبه 30 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160770
 • بازدید امروز :383782
 • بازدید داخلی :35825
 • کاربران حاضر :243
 • رباتهای جستجوگر:364
 • همه حاضرین :607

تگ های برتر